Giriş Yap  |   Üye Ol
Dental Fobiye Karşı Sanal Gerçeklik
İngiltere'deki bilim insanları diş hekimi koltuğundaki insanlara sanal gerçeklik gözlüğü takmanın bu kişilerin diş ameliyatı sırasındaki stres seviyesini azalttığını ortaya çıkardı. Environment and Behaviour Jornal'da yayınlanan araştırmaya göre bu yöntem bazı kişilerin diş hekimi korkusunun üstünden gelmek için bile kullanılabilir.
19.06.2017
İngiltere'deki bilim insanları diş hekimi koltuğundaki insanlara sanal gerçeklik gözlüğü takmanın bu kişilerin diş ameliyatı sırasındaki stres seviyesini azalttığını ortaya çıkardı.

Environment and Behaviour Jornal'da yayınlanan araştırmaya göre bu yöntem bazı kişilerin diş hekimi korkusunun üstünden gelmek için bile kullanılabilir.

University of Plymouth'taki araştırma ekibinden Sabine Pahl, "Doğal mekanlara giden insanların stres seviyesinin düştüğünü biliyoruz. Biz de doğayı en stresli ortamlardan birine getirmenin bir faydası olabilir mi diye düşünerek bu araştırmayı yaptık" dedi.

Deneylerde kent ortamı gösterilen kişilerin diğerleri kadar rahatlamadığı da fark edildi.

BBC'ye konuşan Pahl, "Sanal gerçeklik gözlükleriyle kendilerini doğada hisseden bireylerde acının çok daha düşük olduğunu gördük. Kent ortamını gören kişilerin acı seviyesi ise sanal gerçeklik kullanmayan deneklerle neredeyse aynıydı." açıklamasında bulundu.

Sanal gerçeklik gözlüğünü kullanan diş hekimi Melissa Auvray de, insanların diş hekimi koltuğundaki streslerini ve korkularını azaltmak için kullanılabilecek her yöntemin denemeye değer olduğunu söyledi.